Avrupa’da Ordular Asker Bulamıyor! Özellikle İki Dev Ülke Endişeli

Avrupa ülkelerinde artık asker bulmak değil, mevcut askerlerin istifasını engellemek öncelik haline geldi. Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu, bu sorunu çözmek için bir ‘yetenek koruma’ planı sundu.

ALMANYA’DA ASKER SAYISI AZALIYOR

Harici’nin Poltico’dan aktardığı habere göre Almanya’da Bundeswehr’den ayrılan askerlerin sayısı her geçen yıl artıyor. 2023 raporuna göre, Alman Silahlı Kuvvetleri’nde 1.537 asker istifa ederek personel sayısının 181.514’e düşmesi bekleniyor.

FRANSA VE DİĞER ÜLKELER TEŞVİK PLANLARI HAZIRLIYOR

Lecornu, Birleşik Krallık ve ABD’nin de içinde bulunduğu diğer ülkelerin benzer sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirtti. Avrupa ülkeleri, askerlerin istifasını önlemek ve ordularını güçlendirmek için teşvik planları geliştiriyor.

Sorunun çözümünde mali faktörlerin de rolü büyük. Fransa’nın planı, emeklilik maaşlarını artırmanın yanı sıra ikramiyeleri de entegre ederek asker maaşlarını yükseltmeyi içeriyor. Ancak, hizmet koşullarının cazibesizliği önemli bir sorun olarak öne çıkıyor.

AİLELERİN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Askerlerin yanı sıra ailelerin de desteğinin önemli olduğu vurgulanıyor. Fransa’nın planı, konut bulma, sağlık hizmetlerine ve çocuk bakımına erişim konularında da yardımı içeriyor. Ayrıca, silahlı kuvvetler bünyesinde çalışan çiftlerin görev yerlerini birlikte değiştirebilmesi gibi uygulamalar da plan kapsamında yer alıyor.

ALMANYA’DA KADINLAR HEDİYELİ

Almanya’da ulusal savunmayı güçlendirme çabaları kapsamında hükümet, kadınları orduda çekmek için çeşitli teşvikler sunuyor. Kadınları hedef alan politikalar, Alman ordusunun personel açığını kapatmak için önemli bir adım olarak görülüyor.

KAPSAMLI TEDBİRLER GEREKLİ

Almanya’da asker sayısının artırılması ve ordunun güçlendirilmesi için kapsamlı tedbirler alınması gerekiyor. Bunun yanı sıra, askeri tesislerin ve kışlaların yenilenmesi için ciddi yatırımların yapılması da önem arz ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x