Ekmek nasıl dondurulur? Ekmeği derin dondurucuda saklayarak daha uzun süre taze kalmasını sağlayın!

Sabah kahvaltısından tutun da akşam yemeğine kadar her öğünün yanında tükettiğimiz ekmek, ülkemizde en çok tüketilen ve aynı zamanda israf olan yiyeceklerin başında geliyor. Taze bir ekmek bayatlamadan bir ya da iki gün, küflenmeden de en fazla üç-dört gün dayanabilir. Ekmeği israf etmemek ve tazeliğini kaybetmeden uzun süreler muhafaza etmek için ekmeği dondurarak muhafaza edebilirsiniz.

Farkında olmadan fazla alınan, yenmeyen ekmekleri birkaç gün sonra bayatladığı hatta küflenmeye başladığı için tüketmekten kaçınabilirsiniz. Ancak bu durumun yaşanmaması, hiçbir şeyin israf olmaması adına ve ekmeklerinizin daha uzun süreler taze kalıp tüketmeniz için derin dondurucuda ekmek dondurma işleminin tüm detaylarını sizler için derledik.

Aşağıda ekmeğin nasıl dondurulacağı ve dondurma işlemi sonrasında tekrar kullanmak istediğiniz zaman formunu kaybetmeden nasıl çözdürmeniz gerektiğine dair tüm bilgileri bulabilirsiniz.

EKMEK NE ZAMAN DONDURULMALI?Derin dondurucuda ekmek dondurma işlemi, ekmek tam anlamıyla soğuduğunda yapılmalı. Fırından alınan taze somon ekmek ya da taze yapılmış ekşi mayalı ekmek olması fark etmez. Bu aşamada tek dikkat etmeniz gereken şey ekmeğin tam anlamıyla soğumuş olması olmalı.

Ekmek dondurma işlemi öncesinde bilmeniz gereken bir diğer şey ise ekmeğin hali hazırda taze olması gerektiğidir. Bayatlamaya başlayan bir ekmeği dondurursanız bu onun bayatlamasını durdurmaz ve tekrar tüketmek için dondurucudan çıkardığınızda hala daha bayat olacaktır.

EKMEK NASIL DONDURULUR?Tüketebileceğinizden fazla olan tüm yiyecekleri daha sonra kullanmak için saklamanın en doğru yolu onları dondurmaktır. Dondurma işlemi yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını ve bozulmasını engellemenin en iyi seçeneğidir.

Ekmeği de doğru yöntemler izleyerek derin dondurucuda dondurarak aylarca tazeliğini koruyabilirsiniz. Ekmek dondurmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1: Ekmeğin Tamamen Soğumasını Bekleyin

Ekmeği dondurmadan önce yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle tamamen soğumasını bekleyin. Eğer sıcak bir şekilde ekmeği dondurmak isterseniz pakete buhar yaparak ıslanacak ve küflenmeye başlayacaktır.

Adım 2: Ekmeği Dilimleyin Ya Da Bütün Olarak Dondurmaya Hazırlayın

Ekmeği isterseniz ekmeği dilimler halinde kesebilir ya da bütün olarak dondurabilirsiniz. Ancak uzmanlar bu aşamada ekmeğin her zaman dilimlenmesini daha doğru buluyor. Çünkü dilimlenmiş ekmek daha sonra arzu ettiğiniz kadar dondurucudan çıkarılarak kullanılabilir. Eğer bütün şeklinde ekmeği dondurursanız çıkardığınızda ekmeğin kalanını dondurucuya geri koyamazsınız.

Ekmeği donduracağınız formu seçtikten sonra onu plastik bir dondurucu torbasına ya da ambalaja sarın. Ekmeğin tazeliğini en üst düzeyde tutmak istiyorsanız bir de folyoya sarabilirsiniz. Ekmek dilimlerini tek tek sarmak yerine üç dört dilimi birlikte sararak porsiyonlara bölebilirsiniz.

Adım 3: Ekmeği Dondurucuya Yerleştirin

Ekmekleri dondurucuya atmak için paketledikten sonra üzerine dondurucuya attığınız tarihi not edin. Ve böylelikle hangi ekmeği hangi tarihte dondurduğunuzu bilir tüketirken buna dikkat edebilirsiniz.

Taze bir ekmek dondurucuda en iyi halinde 6 ay kadar dayanır. 6 aydan sonra artık yavaş yavaş bayatlamaya ve dondurucu yanığı olmaya başlar. Bu yüzden dondurduğunuz ekmeklerin üzerine tarih yazmayı atlamayın.

DONDURULMUŞ EKMEK NASIL ÇÖZDÜRÜLÜR

Ekmeği dondurduktan sonra kullanmak için çıkardığınızda eğer hızlıca tüketmeniz gerekiyorsa ekmek kızartma makinesinde ya da tost makinesine ısıtma işlemi yapabilirsiniz. Bu aşamada makinenin ayarını normalden biraz fazla olarak ayarlamanız gerekebilir.

Dondurulmuş ekmeği çözdürmenin bir diğer yöntemi ise onu fırınlamaktır. Dondurulmuş ekmeği fırın tepsisine koyun ve ayarını 180 dereceye getirin. Bu şekilde ekmeğin büyüklüğüne bağlı olarak 20 ila 45 dakika arasında ekmek çözünerek tüketebileceğiniz hale gelecektir.

Eğer dondurulmuş ekmeği ertesi gün kullanmak için çıkaracaksanız bir gece önceden çıkararak mutfak tezgahı üzerinde çözünmeye bırakabilirsiniz. Sabah uyandığınızda dondurulmuş ekmek çözünmüş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x