Resmi Gazete’de yayımlandı: Boşanma davalarında ‘üç yıl’ kuralı iptal edildi

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı, Ankara 18. Aile Mahkemesi’nin başvurusu üzerine gerçekleşti. Medeni Kanun’un 166. maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan düzenlemede, “Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir” kuralı yer alıyordu.

DENGE KURULAMADIĞI SAPTANDI

Mahkeme, söz konusu üç yıl kuralının, ölçülülük ilkesine aykırı olduğuna hükmetti. Kararda, özel hayata ve aile hayatına saygı gösterilmesi gerektiği ve aile kurumunu koruma amacı arasında makul bir denge kurulamadığı belirtildi. Yüksek Mahkeme, bu durumun Anayasa’nın 13. ve 20. maddeleriyle çeliştiğini tespit etti.

KARARIN YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ SÜRECİ

Resmi Gazete’de yayımlanan bu karar, 9 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu süreç, ilgili hukuki düzenlemelerin yapılabilmesi için önemli bir zaman dilimi sağlıyor. AYM’nin bu kararı, boşanma süreçlerinde yaşanan mağduriyetleri azaltmayı ve daha adil bir yargı süreci sağlamayı amaçlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x