Rusya’da 5. Putin dönemi!

Rusya’da 15-17 Mart arasında gerçekleştirilen devlet başkanlığı seçimlerini yüzde 87.28 oy oranıyla kazanan Vladimir Putin için Kremlin Sarayı’nda yemin töreni düzenlendi. Aralarında Müslüman cemaat önderleri ve yabancı diplomatların da yer aldığı 2 bin 600 davetlinin katıldığı törende salona alkışlarla giren Rusya lideri Putin, 6 yıllık yeni görev dönemi için Anayasa’ya el basarak yemin etti. Putin, “Rusya Federasyonu Başkanının yetkilerini kullanırken vatandaş hak ve özgürlüklerine saygı göstereceğime ve koruyacağıma, Rusya Federasyonu Anayasasına uyacağıma ve koruyacağıma, devletin egemenliğini ve bağımsızlığını, güvenliğini ve bütünlüğünü koruyacağıma, halka sadakatle hizmet edeceğime yemin ederim” sözleriyle yeni görev dönemi için yemin etti. Putin’in yemininin ardından Kremlin’in bahçesinde top atışları yapıldı.

RUS HALKINA TEŞEKKÜR

Rusya Devlet Başkanı Putin yemin töreninin ardından yaptığı konuşmada, Ukrayna’dan ilhak edilen bölgelerdeki seçmenleri de işaret ederek kendisine destek veren tüm Rus halkına teşekkür etti. Putin, “Devlet başkanlığı görevini üstlendiğim bu önemli anlarda, ülkemizin tüm bölgelerindeki Rusya vatandaşlarına, anavatanla birlikte olma hakkını savunan tarihi topraklarımızın sakinlerine içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Kahramanlarımızın, özel askeri operasyona katılanların, vatan için savaşan herkesin önünde saygıyla eğiliyorum. Verdiğiniz güven ve destek için teşekkür ediyorum” dedi.

BATI’YA MESAJ

Putin konuşmasında Batılı ülkelere de mesaj verdi. Batı’ya diyalog kapılarının açık olduğunu ifade eden Putin, “Rusya’yı güvenilir ve dürüst bir ortak olarak gören tüm ülkelerle iyi ilişkileri güçlendirmeye açık olduk ve olacağız. Bunlar gerçekten de küresel çoğunluğu oluşturuyor. Batılı ülkelerle diyaloğu reddetmiyoruz. Tercih onların. Rusya’nın gelişmesini engellemeye çalışmaya, saldırganlık politikasını sürdürmeye, ülkemiz üzerinde yıllardır durmayan baskıya devam mı edecekler, yoksa iş birliği ve barışa giden yolu mu arayacaklar?” şeklinde konuştu. Müttefikleriyle birlikte hareket etmeye devam edeceklerini de vurgulayan Putin, “Avrasya entegrasyonundaki ortaklarımız ve diğer egemen kalkınma merkezleriyle birlikte çok kutuplu bir dünya düzeninin oluşturulması, aynı zamanda eşit ve bölünmez bir güvenlik sistemi için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Putin, yemin töreninin ardından Kremlin Sarayı bahçesinde bekleyen Devlet Başkanlığı Muhafız Alayı’nı selamladı. Selamlamanın ardından Putin için geçit töreni gerçekleştirildi. Putin yaklaşık 1 saat süren törenin ardından Kremlin’de bulunan çalışma ofisine geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x